Paperitytön ehtoossa tunnelmaa

DSC02472Seurakuntamme osallistui jo 9. kertaa Paperitytön ehtooseen, joka on Valkeakosken kulttuurikatselmus. Tällä kertaa ohjelmaa oli suunniteltu yhdessä muiden seurakuntien kanssa. Perinteiseen tyyliin Koiton aukiolla tihkutti vettä, mutta se ei liioin latistanut tunnelmaa. Helluntai- ja vapaaseurakunta hoitivat oman osuutensa säitä uhmaten, mutta Sääksmäen seurakunnan aikoma yhteislauluosuus peruutettiin.
Soppatykin varjossa rekanlavalle kiipesi ensimmäisenä paikallisista ja naapuripitäjien muusikoista koottu New Creation Bluesband, vakuuttavana solistinaan David Sterling. Heidän jälkeensä vapaaseurakunta marssitti lavalle Päivi ja Milto Markon, Osmo Lötjösen sekä heleä-äänisen Sadepisarat -lauluryhmän.

Seurakuntien osuuden päätyttyä lavalle nousi musiikkiopiston nuoret viulistit taikomaan soittimistaan mahtavia säveliä. Se oli kaunis päätös tämän vuotiselle Koiton aukio soi -tapahtumalle.

Kuuntele pienet ”maistiaiset” New Creation Bluesbandilta