Valkeakosken Helluntaiseurakunta
  • Etusivu
  • Ohjelma
  • Kuulumisia
  • Kirpputori
  • Toiminta
    • Kokoustoiminta
    • Lapset
    • Nuoret
    • Lähetystyö ja humanitaarinen työ
  • Seurakunta
    • Oppi
    • Pastorin palsta
    • Historiikki
    • Seurakunnan työntekijät
  • Yhteystiedot
    • Linkit ja vinkit
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Search
  • Menu Menu

”Antakaa te heille syötävää”  – viisi leipää ja kaksi kalaa riittää!

8.7.2020

Raamattu kertoo, että Jeesus antoi ihmisten tulla kuulemaan hänen opetuksiaan, vaikka oli aikonut mennä lepäämään. Päivän kuluessa opetuslapset aikoivat hätistellä ihmiset pois, mutta Jeesus toppuutteli heitä sanoen: ”Antakaa te heille syötävää!” Opetuslapsilla oli tyhjät kädet, mutta onneksi löytyi pieni poika, jonka eväillä hoidettiin tämä ruokailupulma. Jeesus ruokki viidellä leivällä ja kahdella kalalla 5000 miestä, lisäksi naiset ja lapset. Korona-aikaan sellainen väkimäärä ei saisi edes kokoontua yhteen, koska seurakuntien tilaisuudet ovat pienimuotoisia turvallisuussyistä.

Seurakuntaa verrataan usein perheeseen, jossa jokaisella on oma paikkansa. Kaikki tiedämme, miten tärkeää perheen on kokoontua saman pöydän ääreen ruokailemaan, luomaan yhteyttä ja vaihtamaan kuulumiset. Siitä on turvallista jalkautua omiin haasteisiin ja velvollisuuksiin. Viime kuukausina moni on kaivannut tätä yhteistä Sanan äärelle kokoontumista, hengellisen ravinnon tankkausta seurakunnassa. Nykyteknologia on mahdollistanut mm. livelähetyksiä, jotka tuovat elämänleipää kotisohvalle asti; eräänlainen viiden leivän ja kahden kalan ihme sekin!

Kunhan maailma asettuu normaaliin päiväjärjestykseen, on jälleen aika täyttää rukoushuoneet ja temppelit viimeistä sijaa myöten. Ehkä sitten osaamme arvostaa entistä enemmän uskovien yhteyttä, seurakuntaa ja siellä jaettua Jumalan Sanaa. Jospa sana kiirisi ympäristöön: Jeesus toimii siellä, synnit annetaan anteeksi, rukouksiin vastataan. Toivottavasti ketään ei hätistellä etsimään sielulleen ravintoa muualta, vaan Jeesuksen ohje toteutuu: ”Antakaa te heille syötävää!” Siihen riittää vaatimattomatkin eväät, kunhan Jeesus saa ne siunata. ”Ihminen ei elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka lähtee Jumalan suusta.” (Matt.4:4)

( l-me)

Kuvan puureliefi Aulis Huggin käsialaa

https://valkeakoskenhelluntaiseurakunta.fi/wp/wp-content/uploads/viisileipää_kaksikalaa-scaled-e1594199558454.jpg 197 400 srk https://valkeakoskenhelluntaiseurakunta.fi/wp/wp-content/uploads/logover1b-4.png srk2020-07-08 12:14:132020-07-08 12:14:13”Antakaa te heille syötävää”  – viisi leipää ja kaksi kalaa riittää!

Seuraavan tilaisuuden alkuun on aikaa

Valkeakosken Helluntaiseurakunta
Antinniementie 1
37630 Valkeakoski

Seurakunnan sivu Facebookissa
Seurakunnan nuorten Soihtu-sivu Facebookissa

Kaikki yhteystiedot

Verkkototeutus:
www.tammiviestinta.fi

 

  • Seurakunta
  • Oppi
  • Pastorin palsta
  • Historiikki
  • Seurakunnan työntekijät
  • Toiminta
  • Kokoustoiminta
  • Nuoret
  • Lähetystyö ja humanitaarinen työ
  • Lapset
  • Kirpputori
Link to: Helatorstai herättelee odottamaan Link to: Helatorstai herättelee odottamaan Helatorstai herättelee odottamaan Link to: Kotiseurakunta ja Helluntaiseurakunta yhdistyvät Link to: Kotiseurakunta ja Helluntaiseurakunta yhdistyvät Kotiseurakunta ja Helluntaiseurakunta yhdistyvät
Scroll to top Scroll to top Scroll to top
Käytämme evästeitä
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}